6464
128128
256256
Radijas laikinai neveikia

Apie mus

Pasitikime radiją Jonavoje:

Šaltas speiguotas vasario vakaras. Nuo šalčio pokšinčios tvoros. Kažkur tolumoje uodegas prišalę stūgauja vilkai, o kaimo šunys, nuo šalčio sustingusiais žandikauliais, tingi aploti pro šalį linguojančius, po storais kailiniais pasislėpusius, kaimo šviesuolius, kurie renkasi centrinėje kaimo troboje. Centrinėje ne todėl, kad ji stovi pačiame kaimo centre, o todėl, kad joje yra radijas. Prie stalo, kur stovi ne vieną karvę kainuojantis radijo aparatas, susės vyrai, kas su pypke, kas su suktinuke. Tolėliau, prie pečiaus susėdusioms moteriškėms tik pašnibždomis bus leista dalintis „kaimo žiniomis“, o vaikams būtų geriau ant pečiaus sėdėti ir neklegėti, nes tuo metu bus klausomasi radijo. O radijas transliuos naujienas iš Kauno, Vilniaus, Berlyno ar Maskvos.

Šis senelių ar prosenelių ne vieną kartą pasakotas siužetas yra išlikęs turbūt ne vieno galvoje. Smagus ir šiltas prisiminimas apie tai, kas dabar nepalieka įspūdžio, tačiau neišvengiamai kiekvieną dieną mus pasitinka automobiliuose ar viešo transporto priemonėse, laisvalaikyje, darbe ar namų rutinoje – tai jo didenybė RADIJAS. Kažkada buvęs tik informacijos šaltinis, radijas palaipsniui tapo ir kultūrinių idėjų sklaidos įrankių.

1926 m. birželio 12 d. vakare reguliarias transliacijas pradėjo pirmoji Lietuvoje Kauno radijo stotis, kurios studija buvo įrengta stoties pastate. Šioje studijoje buvo skaitomi pranešimai, naujienos bei orų prognozės iš laikraščių, grojama muzika iš plokštelių. O jau 1926 m. pabaigoje, radijo studiją sujungus telefono laidais su Valstybės teatru, imtos transliuoti operos. Tuomet Lietuvoje buvo 323 radijo imtuvai. 1929 m. įkurta švietimo ministrui pavaldi įstaiga „Valstybės radiofonas“. Tai parodo, kad tuo metu radijui buvo priskirta funkcija ne tik informuoti klausytojus, bet ir tenkinti jų kultūrinį žingeidumą.

Neseniai žurnale „Tavo vaikas“ teko skaityti kelis straipsnius, kurie maloniai nustebino ir padrąsino mums, Jonavos radijo įkūrėjus. Straipsnis buvo pavadinimu „Radijas grįžta“, o jame rašoma, kad „mada gyventi be televizoriaus naujam kvėpavimui prikėlė radiją. Vaikų ugdytojai tuo labai džiaugiasi“. Ne paslaptis, kad kiekvienuose namuose rastume, ne po vieną radijo imtuvą: radijas telefonuose, paprastieji radijo imtuvai, muzikiniai centrai, kompiuteriai. Manau, kad nemažai mūsų radijo klausymąsi namų aplinkoje priskirtume senjorų pomėgiams. Žinoma, radijas automobilyje ar darbo aplinkoje visai kas kita. Tačiau naujos tendencijos rodo, kad vis daugiau šeimų kiurksojimą prie televizorių, keičia į mobilesnę pramogą – radiją. Nemažai jaunų šeimų atsisako idėjos kiekviename laisvame namų kampelyje turėti po televizorių. Kas nebandėte, pabandykite! Vakare susėskite prie stalo, pasidarykite kvapnios arbatos puodelį, užsidekite žvakę ir įsijunkite radiją. Mažiesiems klausytojams tikrai patiks vakaro pasaka, suaugusiems rubrika „muzika dviem“, vyresniems muzika pagal jų mėgstamą žanrą ar pomėgius. Visa tai jums gali radijas.

„Radijas – tai didelė ir paveiki ugdymo priemonė“ teigia edukologė, socialinių mokslų daktarė Austėja Landsbergienė. Ji pabrėžia, kad „ugdymas yra ne tik mokymas skaityti, bet ir klausyti. Vaikiškos programos, literatūrinė kalba, skatina vaiką susikaupti ir tobulėti. Tėveliams noriu palinkėti klausyti radijo pasakų kartu su vaikais, o klausant patiems mokytis skaityti vaikui“.

Būdamas moksleiviu, o vėliau ir studentu turėjau slaptą svajonę – turėti savo miesto radiją. Kurį laiką ši svajonė dūlėjo stalčiuje, laukė savo eilės. Praėjusiais metais ją išsitraukiau iš stalčiaus ir pradėjau dirbti. Taip gimė „Jonavos krašto radijas MES“. Šio radijo, kaip ir prieš kelis mėnesius gimusio laikraščio MES šūkiu tapo J.V. Gėtės mintis: „žmogus negali gyventi atsiskyręs, jam reikia bendrauti“. Tad kviečiame visus būti ne tik šio radijo klausytojais, bet ir bendraautoriais, idėjų generatoriais, laidų kūrėjais. Kaip ir rašėme laikraštyje: „ Tegul tai būna mūsų bendruomenės atspindys.“ Norime, kad radijo stotis transliuotų ne tik įvairių žanrų muziką, bet ir mūsų krašto žinias, tai, kokiais džiaugsmais mes gyvename, kokios mintys mus aplanko, ką mes kuriame, ką dirbame ir apie ką svajojame.

Su vis didėjančiu radijo bičiulių būriu esame nutarę, kad per mūsų radiją girdėsite specializuotas laidas vaikams; žinias iš miesto, kaimo, mokslo ir darbo bendruomenių, autorines ir pramogines laidas, tiesioginio eterio transliacijas; radijo diskusijas. Tam, kad įgyvendintume šias idėjas, kviečiame ir jus prisijungti prie „Jonavos krašto radijo MES“.

Elmantas Mickevičius